didleth

dzieci

o dzieciach, szkole, smartfonach i nowych technologiach

Ok, ten tekst miał nigdy nie powstać – zawsze wydawało mi się, że jest tylu specjalistów i specjalistek zajmujących się tematem, że dużo lepszą opcją jest udostępnianie ich twórczości, niż popisywanie się własną niekompetencją przez rozpisywanie się na tematy, które inni prezentują dużo lepiej, ale... może właśnie chodzi o to, że poruszając się w informacyjnym szumie wolimy zapoznać się z czymś stworzonym przez kogoś znajomego? Wrzuciłam swego czasu na socialmedia zapytanie dot. sposobu podrzucenia tematyki higieny cyfrowej do szkół naiwnie zakładając, że wśród moich odbiorczyń i odbiorców jakaś, mniejsza lub większa świadomość problemu jest i licząc po prostu na wskazówki dot. samej rozmowy – wszach większość znajomych mam neurotypowych i ogarniających kwestie społeczne lepiej ode mnie. I...aua, zabolało. A gdy dopytałam na Mastodonie – w miejscu, do którego edukatorzy rzadko zaglądają, bo przecież trzeba edukować ludzi z Instagrama czy Tik Toka, a nie bawić się w “uświadamianie uświadomionych” w Fediwersum – to już mi w ogóle szczęka opadła na podłogę. Bo poza konkretnymi i przydatnymi wskazówkami, za które serdecznie dziękuję, pojawiły się też komentarze, których bym się w życiu nie spodziewała, a już na pewno nie w Fediwersum. No i już wiedziałam, o czym będzie mój pierwszy tekst na bloga w nowym roku ;–) Ale zbierzmy to wszystko do kupy:

Pomijając dygresje totalnie zbaczające z tematu, to było coś o “takich czasach”, o tym, że i tak żyjemy “otoczeni technologią”, żeby nie przekazywać dzieciakom własnych, związanych z tym lęków aby ich nie zniechęcić, że korporacje może i są złe – ale że przecież nie będą szpiegować dzieci itp... I żeby się nie czepiać chińskiego Tik Toka, bo i tak kupujemy “chińskie adidasy”. Z drugiej strony było coś o “wygodnych rodzicach”, o rodzicach nadopiekuńczych i kontrolujących – gdzie przekazanie dziecku smartfona do kontaktu ma właśnie być objawem rodzicielskich lęków przenoszonych na dzieci, ktoś wprost poszedł w narrację “szkoła i nauczyciele są przecudowni, ale dzieciaki są wredne i bezstresowo wychowane” i ogólnie to rozmawiać trzeba wyłącznie z nauczycielami, bo rodzice i dzieci to diabły wcielone... No ogólnie polaryzacja na takim poziomie, że gdyby to wszystko było pod tym samym postem na tej samej platformie, to tylko dorobić popcornu i patrzeć, jak jedni “przekonują” drugich...

Także, rozprawmy się z tymi teoriami po kolei:

Owszem, żyjemy w czasach, w których otacza nas technologia, z jej wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi aspektami – i właśnie dlatego trzeba się jakoś z tym problemem uporać, bo zamiecenie go pod dywan nie pomoże. I nie chodzi o to, by całkowicie odciąć się od technologii (chyba, że ktoś chce), a żeby używać jej z głową. Nie ma nic złego w tym, że dziecko ma telefon w szkole i może dać rodzicowi znać, że np. lekcje się wcześniej skończyły – gorzej, jeśli w szkole siedzi non stop z przysłowiowym nosem w ekranie. Telefon może się wprawdzie przydać, by sfilmować nauczyciela, który szarpie ucznia, jako dowód dla dyrekcji czy sądu – ale może być też użyty do uwiecznienia przemocy rówieśniczej i zrobienia z nagrania virala na YT lub TikToka – i wszystkie te aspekty trzeba wziąć pod uwagę.

Nikt nie neguje tego, że internet ma wiele plusów, a jako ktoś, kto zawierał przyjaźnie korespondencyjne jeszcze w czasach przedkomputerowych nie zamierzam udowadniać, że kontakty “z reala” są lepsze – bo czasami bywa wręcz przeciwnie. Zawsze byli ludzie, którzy woleli pójść na imprezę i tacy, którzy woleli zostać w domu z książką – ale smartfon to nie książka. A Instagram czy TikTok to nie odpowiednik klubów korespondencyjnych czy usenetu. Algorytmy w korporacyjnych socialmediach są zaprojektowane tak, by uzależniać, polaryzować i szkodzić – pracują nad tym ich twórcy. Dzięki temu użytkownicy i użytkowniczki spędzają więcej czasu na danej platformie, a korporacja ma z tego zysk finansowy. [Dziewczynki zmieniają swój wygląd w mediach społecznościowych już w wieku 10 lat] (https://www.facebook.com/FundacjaICO/posts/pfbid0PNow187ZgTDFMqXKMMSPymt74gyaWhaTA2QboZtRe2tFJuVz9qnK9dxDY3Qsht5bl), co trzecia nastolatka (33 proc.) i co piąty nastolatek (21 proc.) korzystając z mediów społecznościowych czuje presję, żeby poprawić swój wygląd, a Tik Tok dzieciakom z zaburzeniami odżywiania podrzuca treści dot. samookaleczeń i samobójstw. Były inżynier Mety wprost przyznał, że firma ignoruje zagrożenia wobec nieletnich użytkowniczek i użytkowników. Wyobraźmy sobie, że do szkół bez skrępowania i bez jakiejkolwiek kontroli wchodzą obcy ludzie, z agencji modelingu czy agencji marketingowej i zaczepiają uczniów i uczennice sugerując, że z ich wyglądem jest coś nie tak i że powinni się jakoś “upiększyć”. Albo jakaś firma z dostępem do danych wrażliwych zaczepia w szkole uczniów z zaburzeniami odżywiania i rozdaje im ulotki – na jednej przerwie takie zachęcające do samookaleczeń, a na kolejnej takie sugerujące samobójstwo. Akceptowalibyśmy takie coś? A czy wpuścilibyśmy taką osobę na spotkanie rodzinne (ekhm...ok, pardon, często wpuszczamy tego typu ciotkę czy dziadka w imię “szacunku do starszych” i nad tym też warto się zastanowić...), albo – umawiając się ze znajomymi – zaprosilibyśmy przy okazji pana z działu marketingu, żeby poopowiadał naszym dzieciakom, dlaczego źle wyglądają i pokazał trochę drastycznych treści – tylko dlatego, że “wszyscy to robią i taka jest moda w obecnych czasach”, a my mamy chwilę spokoju na rozmowę z koleżanką? No właśnie. A de facto właśnie w ten sposób się zachowujemy, pozwalając dzieciakom na nieograniczony kontakt z technologią i produktami korporacji.

I nie chodzi tutaj o odbijanie piłeczki i obwinianie “leniwych bezkarnych dzieci”, “leniwych i kontrolujących rodziców”, “leniwych i niekompetentnych nauczycieli” czy “bezstresowego wychowania” – wszystkie te slogany, przeczytane przeze mnie, o dziwo, nie tylko na FB, ale też w wolnym od korporacji Fediwersum (szczęśliwie w wielu przypadkach już usunięte – nie wiem, czy przez autorów, czy przez moderację) wyglądają jak żywcem wyjęte z twórczości kogoś, kto ostatnie lata spędził na scrollowaniu Facebooka czy innego Tik Toka i przejął spolaryzowany sposób myślenia narzucony przez algorytmy.

Dochodzi kwestia działania mechanizmu uzależnień – znanego na lata przed upowszechnieniem się internetu i dlatego jak słyszę, że ktoś “nie wierzy w badania naukowe”, to mi po prostu witki opadają i nie wiem, jak mam to skomentować...Nigdy nie byłam dobra z biologii, nie będę więc próbowała wytłumaczyć dorosłym ludziom, jak działa mózg – ale czy nie zastanowiło Was nigdy, że gdyby uzależnienia nie istniały i były jakimś spiskiem naukowców, którym wierzyć nie trzeba, to w ogóle nie potrzebowalibyśmy ośrodków leczenia uzależnień, bo wystarczyłoby komuś powiedzieć “nie pal, nie pij, nie graj” – i byłoby po sprawie? Chyba każdy na jakimś etapie życia zmagał się z nałogiem lub jakąś inną słabością – spróbujcie sobie przypomnieć, jak próbowaliście rzucić palenie, czy chociażby przerwać czytanie interesującej książki – bo akurat nadszedł czas kolacji. Dopamina to konkretny związek chemiczny z przebadanym działaniem, a nie jakiś “bożek” czy “czerwona wstążeczka odstraszająca diabła”, w której działanie można sobie wierzyć lub nie.

Tymczasem szkoła to społeczność i – niezależnie od tego, jak bardzo szkolnictwo obrywało od kolejnych rządów – jednak warto wziąć za tę społeczność współodpowiedzialność. Wiadomo, że nie zawsze się da – jeśli dyrekcja traktuje dzieci i rodziców jak zło wcielone, rodzic szuka sposobu by przyłapać nauczyciela na jakimś przewinieniu, a uczeń uznaje, że wszystko mu wolno – to do żadnego kompromisu nie dojdzie. Ale w pozostałych przypadkach wystarczy uznać, że mamy wspólny problem i warto się wspólnie zastanowić, jak go rozwiązać. I to dotyczy wszystkich tematów, nie tylko tych związanych z nowymi technologiami. Tylko do tego potrzeba odrobiny empatii i przyjęcia, że druga strona ma inną perspektywę. Nauczyciel bywa niekompetentny, często jest też przepracowany – więc warto z nim porozmawiać na spokojnie i pokazać, dlaczego dany temat jest ważny, bo podejściem “jak mu się nie podoba, to niech zmieni pracę” już i tak doprowadziliśmy polskie szkolnictwo na skraj przepaści. Brakuje nauczycieli, którzy chcieliby w polskiej szkole pracować – i choćbyśmy nie wiadomo jak głośno krzyczeli o prawach dziecka – to z pustego w próżne i Salomon nie przeleje. Rodzice – pomijając niektórych – nie są “przewrażliwieni i kontrolujący”, a wrażliwi na potrzeby swojego dziecka i świadomi zagrożeń – czy to tych w socialmediach, czy tych w szkole, czy tych poza nią. Same dzieciaki z kolei chcą być po prostu traktowane z szacunkiem, a my, jako dorośli, nieraz im na to nie pozwalamy (polecam tutaj tekst https://www.facebook.com/alina.czyzewska.7/posts/pfbid02qn8YbUqzC31NZg3duf6BoEWLd9ofs7qSHk9K9wNNgR7tD1xeTFqZ3RdpSFnPFx6ql). A prawa dziecka to nie “wychowanie bezstresowe”, tylko koncepcja, która ewoluuje wraz z rozwojem wiedzy pedagogicznej, psychologicznej i społecznej – analogicznie jak w innym obszarze życia z bolącym zębem chodzimy obecnie po leczenie kanałowe ze znieczuleniem do dentysty, a nie na wyrwanie do kowala.

Dodatkowa kwestia, na którą rzadko zwraca się uwagę: korporacje gromadzą masę naszych danych i nie tylko przekazują je swoim reklamodawcom (na bank był na ten temat gromadzenia i kategoryzowania wielki artykuł na netzpolitik.org, po niemiecku i angielsku – szkoda mi teraz marnować pół dnia na szukanie źródła do przypisu, w który i tak pewnie nikt nie kliknie, jednak w razie czego mogę znaleźć) ale – w razie potrzeby – także służbom czy politykom (vide np. https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/sluzby-usa-kupuja-dane-z-prywatnych-firm-jak-twierdza-dla-bezpieczenstwa). I chociaż fanką ani korporacji, ani służb, ani polityków nie jestem, to pozostaje kwestia suwerenności – generalnie lepiej wspierać nasze, europejskie, niż amerykańskie, lepiej amerykańskie niż chińskie (https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/chiny-widza-wszystko-dane-z-tiktoka-jednak-dostepne-dla-pekinu). Owszem, nie wiemy “co przyniesie przyszłość” – ale to jest argument za ostrożnością, a nie przeciwko niej. Chiny są groźne już teraz, a jeśli nie wiemy, “co w przyszłości zrobią Chiny” – to tym bardziej nie powinniśmy dawać im do ręki miecza z ostrzem skierowanym w naszą stronę. I skoro na polskich polityków nie do końca możemy w tej kwestii liczyć – to pozostaje liczyć na siebie i jednak tych chińskich produktów, zwłaszcza tych inwigilujących, unikać. Tematyki chińskiej nigdy jakoś bardziej nie zgłębiałam, więc pozwolę sobie tutaj skorzystać z prawa niewypowiadania się na tematy, na których się za dobrze się nie znam i odeślę do mądrzejszych ode mnie (vide np. https://techspresso.cafe/category/chiny/). Z zakresu higieny cyfrowej napomknę jedynie, że do Tik Toka nie trzeba mieć oddzielnej aplikacji, że dzieciaki potrafią obejść limity z aplikacji logując się bezpośrednio na stronę, że nie trzeba mieć konta na Tik Toku, żeby oglądać tam filmiki i że podobnie jest z innymi socialmediami. Jeśli komuś się wydaje, że może zamieść temat pod dywan, że go to jeszcze nie dotyczy, bo dziecko jest za małe, nie ma smartfona, nikt z rodziców mu socialmediów nie pokazywał – no to przykro mi, ale to tak nie działa. Jest spora szansa na to, że dzieciak z pierwszych klas podstawówki zdążył się już z tematem zetknąć i czekanie z edukacją medialną do czasu, aż dziecko będzie mieć 13 lat, to trochę jak z czekaniem z edukacją seksualną do ślubu.

I na koniec garść przydatnych linków:

Instytut Cyfrowego Obywatelstwa https://cyfroweobywatelstwo.pl/ Serwis techspresso.cafe https://techspresso.cafe/ Fundacja Panoptykon https://panoptykon.org/

Wszystkie 3 powyższe dostępne zarówno w formie tekstów na stronie, obecności w socialmediach (Fundacja Panoptykon także w Fediwersum, co się chwali) czy podcastów – jeśli ktoś by preferował taką czy inną formę przekazu. Nie proponuję konkretnych linków, bo to skarbnice wiedzy w omawianych tematach i musiałabym podlinkowywać wszystko.

Ponadto: – Raport z najnowszego badania Nastolatki 3.0 i podsumowanie NASK https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5316,Co-robia-nasze-dzieci-w-sieci-czyli-Raport-z-najnowszego-badania-NASK-Nastolatki.html – Fundacja Dbam o Mój Zasięg https://dbamomojzasieg.pl/ – Cyfrowa wyprawka – ma swoje lata, ale zdecydowanie warto, plus ich strona jest chyba najbardziej dbającą o prywatność ze wszystkich portali zajmujących się tą tematyką ;) https://cyfrowa-wyprawka.org – kursy CEO (info i link dzięki Fundacji Panoptykon) https://kultura.ceo.org.pl/tematy/edukacja-medialna/ -Podcast “Za Rubieżą”, 2 odcinki: o tankies https://open.spotify.com/episode/4yFNqssAO5e0E1VGH0x69l (trochę nie na temat, ale przez analogię może pomóc wszystkim twierdzącym, że Rosja czy Chiny to mniejszy problem, niż państwa zachodnie) i o chińskiej inwigilacji https://open.fm/podcasty/za-rubieza-historia-i-polityka/odcinek-198835

#szkoła #higienacyfrowa #bigtech #technologie #dzieci #edukacja #Chiny

Prasówka 21-28.07.2023

Państwo, prawo, instytucje, ochrona danych i inwigilacja

#kontrolaczatu #inwigilacja #RODO

  1. Francuscy politycy, kandydujący w wyborach na pół roku przed głosowaniem nie będą mogli korzystać z Twitter Blue. https://twitter.com/CyberDefence24/status/1682381073873870848

  2. Większość krajów unijnych, qbrew opini własnych prawników, za kontrolą czatu – ale Polska wraz z 4 innymi państwami ma szansę zatrzymać legalizację masowej inwigilacji i tworzenia luk bezpieczeństwa https://netzpolitik.org/2023/internes-protokoll-eu-staaten-steuern-auf-kampfabstimmung-zur-chatkontrolle-zu/

  3. Policja chce masowej inwigilacji – dostępu do wszyskiego, w formie niezaszyfrowanej, w czasie rzeczywistym https://www.heise.de/news/Autos-Navis-Co-Polizei-will-Zugriff-auf-alles-unverschluesselt-und-sofort-9223772.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  4. Co dalej z kontrolą czatu? https://www.heise.de/news/EU-Chatkontrolle-mit-Ausnahmen-nur-fuer-Behoerden-und-Firmen-9224008.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  5. Niemiecki minister sprawiedliwości, Bushman, chce ograniczyć policji korzystanie z państwowych trojanów https://www.heise.de/news/Polizei-soll-Staatstrojaner-nicht-mehr-bei-Alltagskriminalitaet-einsetzen-9224034.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  6. Rząd niemiecki szuka sposobów na ominięcie blokad na twitterze: https://troet.cafe/@TPKritik/110757960479523223 https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/twitter-bundesregierung-102.html

  7. Amerykański start-up wypożycza Amerykanom telewizory do szpiegowania użytkowników – ma już pół miliona chętnych https://szmer.info/post/652738?

  8. Niemcy: w Mannheim zastosowano “inteligentny” monitoring, który ma automatycznie rozpoznawać przemoc fizyczną na ulicach. System może w praktyce mylić przytulanie z duszeniem – i nie wiadomo, czy w praktyce w jakikolwiek sposób będzie przeciwdziałać przemocy. https://algorithmwatch.org/en/mannheim-system-reports-hugs-police/

  9. A feminist look at the CSA regulation https://feministtechpolicy.org/en/case-studies/csa-regulation/

  10. Złe wiadomości z Czech: organizacja współpracująca z ReclaimYourFace podaje, ze czeska policja korzysta z systemu rozpoznawania twarzy. Informacje o tym, jak korzysta są tajne. Policja twierdzi, że o działaniach informuje komisję ds. praw człowieka i technologii. Aktywiści twierdzą, że to nieprawda: policja spotkała się z komisją raz i to przed uruchomieniem systemu mogącego służyć do biometrycznej inwigilacji. https://twitter.com/panoptykon/status/1683517483485995019 Aktywiści twierdzą, że to nieprawda: policja spotkała się z komisją raz i to przed uruchomieniem systemu mogącego służyć do biometrycznej inwigilacji.

  11. Bezpieczny unijny system do videokonferencji, za pośrednictwem którego miały być przeprowadzane tajne i poufne spotkania, wciąż nie ruszył https://netzpolitik.org/2023/trotz-millionenbudget-eu-rat-scheitert-an-sicheren-videokonferenzen/

  12. “Technologia wykorzystywana do krytycznej transmisji danych i komunikacji radiowej przez służby na całym świecie, w tym Polski – według badaczy cyberbezpieczeństwa z Holandii – posiadała celowego backdoora, czyli lukę w zabezpieczeniach.” https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/komunikacja-polskiej-policji-nie-taka-bezpieczna-luka-w-systemie-tetra

  13. USA: trwają prace nad ustawą o bezpieczeństwie dzieci w internecie (KOSA). Eletronic Frontier Foundation ostrzega, że nowe prawo zwiększy cenzurę i gromadzenie danych, ale nie ochroni dzieci https://act.eff.org/action/tell-congress-kosa-will-censor-the-internet-but-won-t-help-kids

  14. Austria: mężczyzna, który umieścił przynajmniej 3 urządzenia AirTag w samochodzie swojej żony, został skazany na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sąd uznał, że było to przetwarzanie danych z zamiarem osiągnięcia korzyści lub wyrządzenia szkody, sprzeczne z tamtejszą ustawą dot. ochrony danych osobowych https://www.heise.de/news/Airtags-an-Auto-der-Ehefrau-gepickt-Oesterreicher-verurteilt-9226630.html?

  15. Według UNESCO istnieje związek między słabymi wynikami w nauce a nadużywaniem smartfonów, które negatywnie wpływa na stabilność emocjonalną dzieci. Ich raport podkreśla, że chociaż technologie mają duży potencjał edukacyjny, to w edukacji na pierwszym miejscu powinni stać ludzie, a nie cyfrowe technologie i dotyczy to także AI. https://www.heise.de/news/Unesco-will-Smartphones-aus-Schulen-verbannen-9226676.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  16. Niektórzy europejscy politycy zastanawiają się nad odcinaniem internetu w przypadku niepokojów społecznych. Czy DSA to umożliwia? https://netzpolitik.org/2023/digitale-dienste-gesetz-kein-vehikel-fuer-plattform-verbote/

  17. Zakaz fotografowania wraca po 20 latach https://sluzbyiobywatel.pl/zakaz-fotografowania-bat-na-kazdego

  18. FBI przejęło serwery Mastodona https://www.heise.de/news/Mastodon-FBI-und-Admins-in-der-Kritik-nach-Server-Beschlagnahme-9227813.html

  19. Tajny pożar samochodu techniki operacyjnej w Służbie Ochrony Państwa. Spłonął drogi sprzęt do podsłuchiwania https://tvn24.pl/polska/sop-pozar-samochodu-techniki-operacyjnej-w-sluzbie-ochrony-panstwa-splonal-drogi-sprzet-do-podsluchow-7258499?

  20. “W czeskich Pardubicach we współpracy ze start-upem CITYA wprowadzono tzw. autobus na żądanie. Pasażerowie będą mogli zamówić go za pośrednictwem aplikacji mobilnej co ułatwi dojazd do lekarza. ” https://twitter.com/piotrmiecz/status/1684487051159248896

  21. mObywatel. Nowe usługi pojawiać się będą co miesiąc https://cyberdefence24.pl/technologie/mobywatel-nowe-uslugi-pojawiac-sie-beda-co-miesiac

  22. UE pracuje nad wprowadzeniem Unijnej Karty Osób Niepełnosprawnych (EU disability card) https://europa.eu/!JR97ur

  23. Komisja Europejska otwiera dochodzenie (“postępowanie wyjaśniające”) sprawdzające, czy Microsoft nie naruszył europejskich zasad dot. konkurencji łącząc Teams z pakietami Office 365 i Microsoft 365 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3991

  24. Sejmowa Komisja Cyfryzacji przyjęła poprawki Senatu w zakresie zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (druk nr 3509) https://twitter.com/piotrmiecz/status/1684582046130409478 https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=88D7A979D08D4A4AC12589F30036C120#

  25. “Dylemat dyktatora” – władza oparta na gromadzeniu danych otrzymuje błędne dane https://pluralistic.net/2023/07/26/dictators-dilemma/

  26. Zmiana w prawie pracy dot. pracowników platform – https://lex.media.pl/polska-ma-skonczyc-ze-smieciowkami-i-samozatrudnieniem-tego-chce-unia-3187454.html

  27. Komisja Cyfryzacji ws. rozwoju sieci 5G w Polsce – z tt Nikoli Bochyńskiej https://twitter.com/BochynskaNikola/status/1684569472546512899

  28. Niemcy: ustawa o przejrzystości i związana z nią reforma mają pojawić się w środku kampanii wyborczej https://netzpolitik.org/2023/plaene-des-innenministeriums-die-ampel-darf-mehr-transparenz-nicht-auf-die-lange-bank-schieben/

Sztuczna inteligencja

#AI #SI #sztucznainteligencja

  1. Big Techy dogadały się z Białym Domem. Chodzi o sztuczną inteligencję https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/big-techy-dogadaly-sie-z-bialym-domem-chodzi-o-sztuczna-inteligencje

  2. CyberMagazyn: AI już zmienia świat mediów. Jak wpłynie na pracę dziennikarzy? https://cyberdefence24.pl/cybermagazyn/cybermagazyn-ai-juz-zmienia-swiat-mediow-jak-wplynie-na-prace-dziennikarzy

  3. Apple tworzy własny chatbot. Nie dla wszystkich https://cyberdefence24.pl/technologie/apple-tworzy-wlasny-chatbot-nie-dla-wszystkich

  4. CyberMagazyn: Dezinformacja, fake newsy i sztuczna inteligencja. Czy jesteśmy gotowi na kampanię? https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/cybermagazyn-dezinformacja-fake-newsy-i-sztuczna-inteligencja-czy-jestesmy-gotowi-na-kampanie?

  5. Sztuczna inteligencja z czasem zastąpi lekarzy? https://cyberdefence24.pl/technologie/sztuczna-inteligencja-z-czasem-zastapi-lekarzy

  6. Norwegia: zhakowano ministerstwa https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/norwegia-zhakowano-ministerstwa

  7. Kalifornia – sztuczna inteligencja wystawia mandaty w autobusach https://www.heise.de/news/Santa-Monica-KI-Ueberwachungssystem-auf-Bussen-stellt-Strafzettel-aus-9225470.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  8. Roboty i drony mogą pomóc w winnicach: https://www.heise.de/news/Smarter-Weinberg-Roboter-und-Drohnen-helfen-beim-Bewirtschaften-von-Steilhaengen-9226531.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  9. OpenAI zamyka narzędzie do wykrywania treści wygenerowanych przez AI https://cyberdefence24.pl/technologie/openai-zamyka-narzedzie-do-wykrywania-tresci-wygenerowanych-przez-ai

  10. Pentagon ma ambitny plan: AI będzie czytać nasze wiadomości i sprawdzać, czy np. nie zdradzamy drugiej połowy https://spidersweb.pl/2023/07/darpa-ai-normy-spoleczne.html

  11. Odpowiedzialny rozwój AI będzie możliwy? Zadba o to nowa organizacja https://cyberdefence24.pl/technologie/odpowiedzialny-rozwoj-ai-bedzie-mozliwy-zadba-o-to-nowa-organizacja

Cyberbezpieczeństwo

#cyberbezpieczenstwo

  1. Chiny: Nie chcemy wojny handlowej z USA, ale będziemy brać odwet za wszystkie sankcje https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/chiny-nie-chcemy-wojny-handlowej-z-usa-ale-bedziemy-brac-odwet-za-wszystkie-sankcje

  2. Amerykanie będą mieć problem z produkcją półprzewodników? “Zabraknie rąk do pracy” https://cyberdefence24.pl/biznes-i-finanse/amerykanie-beda-miec-problem-z-produkcja-polprzewodnikow-zabraknie-rak-do-pracy

  3. Cyberatak na tygodnik „Polityka” https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/cyberatak-na-tygodnik-polityka

  4. Android ostrzega przed nieznanymi urządzeniami, jak AirTag, w zasięgu bluetooth https://www.heise.de/news/Google-Android-warnt-vor-unbekannten-Trackern-wie-AirTags-in-Bluetooth-Naehe-9228923.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  5. Chiny. „Zagrożenie inne niż wszystkie” https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/chiny-zagrozenie-inne-niz-wszystkie

  6. Według firmy Wiz, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, klucz Microsoftu używany przez chińskich hakerów do szpiegowania poczty europejskich agencji rządowych mógł umożliwić dostęp do prawie wszystkich aplikacji chmurowych Microsoft – jak np. Sharepoint czy Teams https://www.heise.de/news/Neue-Erkenntnisse-Microsofts-Cloud-Luecken-viel-groesser-als-angenommen-9224640.html

Wolny internet i Big Techy

#twitter #BigTech #dzieci #microsoft #tiktok

  1. CyberMagazyn: Czy Elon Musk zniszczył Twittera? https://cyberdefence24.pl/cybermagazyn/cybermagazyn-czy-elon-musk-zniszczyl-twittera

  2. Twitter rezygnuje z odpowiadania dziennikarzom za pomocą ikony “kupy” https://www.heise.de/news/Twitter-antwortet-nicht-mehr-mit-Kot-Emoji-auf-Presseanfragen-9223860.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  3. USA: trwa fala pozwów przeciwko BigTechom. Rodzice i szkoły chcą chronić dzieci https://www.heise.de/news/US-Klagewelle-gegen-Soziale-Netze-wegen-geschaedigten-Kindern-9225723.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  4. Musk planuje skargę do Sądu Najwyższego – nie podoba mu się “ograniczenia” dot. jego tweetów https://arstechnica.com/tech-policy/2023/07/musk-plans-supreme-court-appeal-after-losing-bid-to-terminate-sec-settlement/?

  5. Mastodon nie jest wolny od CSAM – jak z nim walczyć w zdecentralizowanej sieci? https://www.heise.de/news/Darstellungen-von-Kindesmissbrauch-bei-Mastodon-gefunden-9225873.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  6. TikTok wprowadza wiadomości tekstowe https://www.heise.de/news/Tiktok-fuehrt-Text-Beitraege-ein-Wie-bei-X-vormals-Twitter-9226145.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  7. Spotify ma więcej użytkowników, ale wciąż przynosi straty https://www.heise.de/news/Spotify-Streaming-Dienst-hat-mehr-Nutzer-macht-aber-weiter-Verlust-9226326.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  8. Dzięki chmurze i AI rosną zyski Microsoftu – jednak wolniej, niż się spodziewano https://www.heise.de/news/Microsoft-verdient-mehr-dank-Cloud-und-KI-doch-waechst-langsamer-als-erwartet-9226658.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

Dobre wiadomości

#dobre

  1. Slackware obchodzi 30 urodziny https://www.heise.de/news/Zum-30-Geburtstag-von-Slackware-Happy-Birthday-Youngtimer-9223381.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  2. Niemiecki minister sprawiedliwości, Marco Bushman, chce ograniczyć policji korzystanie z państwowych trojanów https://www.heise.de/news/Polizei-soll-Staatstrojaner-nicht-mehr-bei-Alltagskriminalitaet-einsetzen-9224034.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  3. Polska, wraz z kilkoma innymi krajami, ma szansę powstrzymać kontrolę czatu https://netzpolitik.org/2023/internes-protokoll-eu-staaten-steuern-auf-kampfabstimmung-zur-chatkontrolle-zu/

  4. Znów wzrasta liczba użytkowników mastodona https://cyberdefence24.pl/social-media/zmiany-na-twitterze-fala-nowych-uzytkownikow-na-mastodonie

  5. Włoski artysta ciągnika stworzył gigantyczny portret George'a Orwella https://kopalniawiedzy.pl/George-Orwell-Dario-Gambarin-portret,36473?

  6. UE bierze się za Microsoft https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3991

  7. Prawa pracownicze dla pracowników platform – pracodawcy nie będą mogli zmuszać ich do samozatrudnienia https://twitter.com/ZygmuntowskiJ/status/1684508089444192259

  8. USA planuje powołać organ do kontroli BigTechów https://www.heise.de/news/USA-Behoerde-zur-Kontrolle-von-Big-Tech-geplant-9228884.html?wt_mc=sm.red.ho.mastodon.mastodon.md_beitraege.md_beitraege

  9. Poseł Michał Gramatyka złożył zapytanie poselskie dot. tego, że mObywatel czasem domaga się dodatkowego googlowego oprogramowania (writefreely jakoś mi linka zepsuło, nie wiem, dlaczego tak go formatuje – najlepiej skopiować i wkleić ręcznie)

@arek@mastodon.internet-czas-dzialac.pl/110790650357804909">https://mastodon.social/@arek@mastodon.internet-czas-dzialac.pl/110790650357804909

Przypominajka wakacyjna. Dla rodziców i nie tylko

Dałam na FB, więc żeby było sprawiedliwie wrzucam też tutaj:

1) u dorosłego: 30 uciśnięć, 2 wdechy; u dziecka: podobnie, ale przed tym jeszcze 5 wdechów.

2) Co robić, jeśli stracisz swoje dziecko z oczu? https://www.calareszta.pl/co-robic-jesli-stracisz-swoje-dziecko-z-oczu/

I na bazie dyskusji z ostatniego roku – nieraz słyszałam, żeby nie uczyć dzieci zasad bezpieczeństwa, że to i tak nic nie da i że to victim blaming. Że były prowadzone eksperymenty, że dziecko i tak pójdzie z nieznajomym. No nie. Victim blaming byłby wtedy, gdyby miało się do dziecka pretensje już po fakcie, a wspomniane badania były przeprowadzono na niereprezentatywnej grupce dzieci (z tego co kojarzę to chyba z jakiegoś przedszkola systemowego, a nie np. terapeutycznego) i to też nie było tak, że “wszystkie dzieci poszły”. To ogólnie problem “ktoś przeprowadził badania, ktoś nie doczytał, a ktoś swoje dopowiedział i puścił w eter metodą głuchego telefonu”, do omówienia innym razem. Ucząc dzieci zasad bezpieczeństwa (i to nie jednorazowo, bo zapomną) nie mamy pewności, że nic im się nie stanie, ale zwiększamy prawdopodobieństwo, że dziecko zachęcane, by obejrzeć pieski lub powiedzieć, gdzie mieszka, zamiast pójść z nieznajomym zaalarmuje rodzica. To jak z metodą “na wnuczka” – i tak niejedna babcia świadoma istnienia problemu się złapie, mimo to warto informować seniorki i seniorów.

3) dzieci toną w ciszy i spokoju, na oczach rodziców nieświadomych, że coś się dzieje: https://www.sosrodzice.pl/dzieci-tona-w-ciszy-najczesciej-na-oczach-opiekunow/

4) Publikowanie zdjęć dziecka i udostępnianie danych osobowych: – zapytać dziecko o zgodę. Rok temu pisałam, że najlepiej ograniczyć się do pokazywania zdjęcia rodzinie i znajomym, w tym roku wiem, że takie coś to też naruszenie prywatności i trzeba zapytać o zgodę 😅 Przynajmniej dzieci szkolne po pierwszej klasie podstawówki są już tego świadome i potrafią wypomnieć pokazanie zdjęć z wcześniejszego okresu bez ich zgody argumentując, że wtedy nie wiedziały, co to jest prywatność ale teraz już wiedzą, a dorośli tym bardziej powinni o tym wcześniej wiedzieć, bo przecież są dorośli – nie fotografować w sytuacjach intymnych – nie publikować publicznie. Chociażby dlatego: (https://www.instagram.com/p/CtbFjcNIIjh/ – link za grupą https://www.facebook.com/groups/809170603781765) – nie publikować zdjęć przedstawiających dziecko w sytuacji intymnej lub zawstydzającej – jeśli już publikujesz foto z wakacji – to zanonimizuj (rozmyj lub przykryj twarz) – jak najmniej danych osobowych, ogólnie danych. Wstawiając publicznie zdjęcie rodziny przed pensjonatem w malowniczym Wygwizdowie dajesz wszystkim znać, że nie ma cię wtedy w domu, a twoje dziecko przebywa pod takim a takim adresem. Wstawiając to zdjęcie “prywatnie” – dajesz znać swoim znajomym (i ok, jeśli ich znasz i wiesz, że są godni zaufania), ale także np. służbom (nie wiem, na jakim etapie utknęło prawodawstwo, ale jeśli wyjechałeś na wakacje, na które cię formalnie nie stać albo formalnie przebywasz na zwolnieniu w innym miejscu, to fotka w socialmediach jest swojego rodzaju samodonosem)

5) jeśli na co dzień mieszkasz w dużym mieście i jesteś przyzwyczajony, że wszędzie są szpitale, całodobowe apteki itp. – przygotuj solidniej apteczkę. Na wyjeździe możesz się zdziwić

6) w miarę możliwości poproście sąsiadów lub bliskich o zabieranie ulotek, podlanie kwiatków, ogólnie “pokręcenie się” w waszym domu.

7) Uważajcie na cyberbezpieczeństwo. W grupie fb techspresso.cafe jest wakacyjny poradnik na ten temat. Jak na publikację NASK naprawdę dość krótki, bo liczący niecałe 50 stron – już widzę, jak w związku z tym wszyscy moi znajomi rwą się do lektury 😂 Więc w skrócie: uważajcie na phishing, zabezpieczcie na wakacje sprzęt i zadbajcie, żeby miał aktualne oprogramowanie, zróbcie kopie zapasowe, uważajcie na fałszywe biura podróży czy sklepy, przy płatnościach kartą zwracajcie uwagę czy coś nie jest podpięte do bankomatu i chrońcie PIN oraz korzystajcie z kart jednorazowych, zachowajcie ostrożność przy korzystaniu z publicznych wi-fi, chrońcie dane i ogólnie zachowajcie czujność

8) zachowajcie rozsądek. Różne aplikacje, odnośnie których wydaje nam się, że pomogą zachować bezpieczeństwo, przekazują nasze dane dalej i de facto to bezpieczeństwo naruszają. Jak profilaktycznie zrobicie dzieciom zdjęcia smartfonem to owszem, ich dane wylądują w apple lub google, ale to raczej znak czasów. Jeśli za to regularnie robicie dziecku zdjęcie w tej samej piaskownicy i wrzucacie na socialmedia – to z jednej strony w razie zaginięcia policja będzie mieć dowód “Jaś Iksiński był w piaskownicy przy ul. Wakacyjnej o 14.34”, ale z drugiej strony mógł zniknąć z tej piaskownicy właśnie dlatego, że rodzic mimowolnie ułatwił przestępcy obserwację.

9) jak macie możliwość wszelkich lekarzy czy umawianie się do lekarzy załatwić po wakacjach, to z tego skorzystajcie, bo szkoda nerwów (tak, spędziłam dzisiaj pół dnia na bezowocnym wiszeniu na telefonie :p)...

10) uwrażliwcie dzieci na to, co mówią. Tym razem pod kątem zranienia innych, komentowania wyglądu, wagi, zasobności portfela itp. Bo wakacje to okres rozluźnienia i niektórym hamulce za bardzo puszczają

11) wyjmijcie kanapki z plecaka 🙂

I udanych wakacji! 🙂

#wakacje #dzieci #bezpieczenstwo #RODO #socialmedia

Prasówka 19-26.05.2023

#Prasówka

Państwo, prawo, inwigilacja i ochrona danych

#Inwigilacja #RODO #ePanstwo

  1. Francuski regulator ochrony danych osobowych CNIL podejmuje działania przeciwko portalowi, który gromadził dane medyczne bez zgody i zbyt długo przechowywał pliki cookies (de) https://www.heise.de/news/Gesundheitsdaten-CNIL-verhaengt-Geldstrafe-gegen-Website-9059719.html?

  2. Niemcy: Ustawa dot. cyfryzacji służby zdrowia trafia do sądu – czy stanowi zagrożenie dla praw podstawowych? (de) https://netzpolitik.org/2023/grundrechte-report-2023-zentralisierte-gesundheitsdaten/ https://www.heise.de/news/Aerztetag-gegen-Gematik-als-staatliche-Gesundheitsagentur-9060663.html?

  3. Szwajcarska firma znana z inwigilowania telefonów komórkowych prawdopodobnie straci zaplecze techniczne (de) https://www.heise.de/news/Handy-Spionage-GSMA-laesst-Schweizer-Firma-Zugang-zum-Mobilfunknetz-kappen-9060221.html?

  4. Zoom (i nie tylko on) pomaga chińskim władzom w inwigilacji i cenzurze (en) https://cyberscoop.com/zoom-china-doj-eric-yuan/

  5. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024: Francuski Trybunał Konstytucyjny zezwala na monitoring wspomagany sztuczną inteligencją (de) https://www.heise.de/news/Sommerspiele-2024-Verfassungsgericht-gestattet-KI-gestuetzte-Videoueberwachung-9060723.html?

  6. 10 lat po Snowdenie (de) https://www.heise.de/hintergrund/10-Jahre-Snowden-Enthuellungen-Was-hat-der-NSA-Whistleblower-bewirkt-9060879.html?

  7. Tak będzie wyglądał mDowód. Oto zmiany w nowej aplikacji mObywatel 2.0 (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/tak-bedzie-wygladal-mdowod-mobywatel-2-0.html

  8. Czy Meta dostanie karę i wyłączy facebooka w Europie? wątek Anny Wittenberg https://twitter.com/annawitten/status/1660544313984536578 artykuł w cyberdefence24 https://cyberdefence24.pl/prywatnosc/meta-zaplaci-jest-kara-za-nielegalny-transfer-danych-europejczykow-do-usa tekst Fundacji Panoptykon https://panoptykon.org/meta-kara-po-sprawie-z-noyb

  9. Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej z karą od UODO. Wysłali pismo z informacją o dołączonym pendrive z wrażliwymi danymi. Przesyłka uszkodzona, pendrive zniknął. https://sekurak.pl/rzecznik-dyscyplinarny-izby-adwokackiej-z-kara-od-uodo-wyslali-pismo-z-informacja-o-dolaczonym-pendrive-z-wrazliwymi-danymi-przesylka-uszkodzona-pendrive-zniknal/

  10. Kandydatura Jana Nowaka na drugą kadencję PUODO pełna kontrowersji https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/kandydatura-jana-nowaka-na-druga-kadencje-puodo-pelna-kontrowersji

  11. Wybory Prezesa UODO: Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka bez organizacji broniących praw człowieka https://panoptykon.org/wiadomosc/wybory-uodo-2023-komisja-sprawiedliwosci-jan-nowak

  12. Znamy listę dostawców komputerów dla czwartoklasistów – Ministerstwo Cyfryzacji – Portal Gov.pl https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/znamy-liste-dostawcow-komputerow-dla-czwartoklasistow https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/laptopy-dla-czwartoklasistow-w-sejmie-pierwsze-czytanie-projektu-ustawy i wątek w fediwersum dot. wolnego oprogramowania (profil Marcina Mikołajczaka) https://pl.fediverse.pl/notice/AVymL4Rw9lNaAXukmO

  13. 5 lat funkcjonowania RODO. Największe sukcesy i największe porażki (de, pl) https://netzpolitik.org/2023/5-jahre-datenschutzgrundverordnung-die-fuenf-groessten-staerken-der-dsgvo/ https://netzpolitik.org/2023/5-jahre-datenschutzgrundverordnung-die-fuenf-groessten-schwaechen-der-dsgvo/ https://panoptykon.org/5-lat-rodo

  14. Szef OpenAI: nasza firma może zakończyć działanie w UE z powodu AI Act (pl, de) https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/szef-openai-nasza-firma-moze-zakonczyc-dzialanie-w-ue-z-powodu-ai-act https://www.heise.de/news/KI-Ueberregulierung-OpenAI-droht-mit-Einstellung-von-ChatGPT-in-der-EU-9066016.html

  15. Pegasus i konflikt azerbejdżańsko-armeński (en, pl) https://www.accessnow.org/press-release/spyware-warfare-pegasus-in-azerbaijan-armenia-conflict/ https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/pegasus-uzyty-podczas-aktywnego-konfliktu-to-pierwszy-taki-przypadek

  16. Interoperable Europe Act – chociaż wspomniano o roli wolnego oprogramowania, to nie wprowadzono do propozycji zasady, że ma mieć ono pierwszeństwo (en) https://fsfe.org/news/2023/news-20230524-01.html

  17. USA: kwestie dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie regulują 144 ustawy w poszczególnych stanach (en): https://techpolicy.press/144-state-bills-aim-to-secure-child-online-safety-as-congress-flounders/

  18. Sztuczna inteligencja odtworzyła nagranie na podstawie fal mózgowych (pl) https://cyberdefence24.pl/technologie/sztuczna-inteligencja-odtworzyla-nagranie-na-podstawie-skanu-mozgu

  19. Hamburska policja chce używać monitoringu AI do “tworzenia wzorów ruchu osób obecnych na placu i ich analizy”. O tym, czy istnieje zagrożenie, zdecyduje algorytm. Komisarz ds. ochrony danych osobowych jeszcze nic nie wie, a policja na obecnym etapie odmawia udzielenia komentarza dziennikarzom (de) https://taz.de/Ueberwachung-von-Drogenszene/!5933508/

  20. NASK pracuje nad narzędziem bazującym na AI, mającym wspomóc moderatorów dyżurnet.pl w “czyszczeniu internetu z pornografii dziecięcej”. Wątek cyberdefence24.pl na twitterze (pl): https://twitter.com/CyberDefence24/status/1661998623104593920

  21. Polska wobec kontroli czatu (pl) https://szmer.info/post/326355

  22. Aktywiści i dziennikarze skarżą dyrektorów FinFisher Group – producenta szpiegowskiego oprogramowania (pl) https://szmer.info/post/326262

Sztuczna inteligencja

#AI #SI #sztucznainteligencja

  1. Scam na ChatGPT. Oszuści wykorzystują popularność chatbota (pl) https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/scam-na-chatgpt-oszusci-wykorzystuja-popularnosc-chatbota

  2. Apple odcina pracowników od ChatGPT. Nie chce się dzielić swoimi sekretami (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/apple-blokuje-sztuczna-inteligencje-pracownikom.html

  3. Jak rozmawiać z ChatGPT i Bing? Podpowiadamy, jak tworzyć prompty (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/jak-pisac-prompty-chatgpt-sztuczna-inteligencja.html

  4. CyberMagazyn: Wartości sztucznej inteligencji. Jaki świat wygeneruje AI? (pl) https://cyberdefence24.pl/cybermagazyn/cybermagazyn-wartosci-sztucznej-inteligencji-jaki-swiat-wygeneruje-ai

  5. CyberMagazyn: Sztuczna inteligencja musi wejść do narodowej strategii Japonii (pl) https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/cybermagazyn-sztuczna-inteligencja-musi-wejsc-do-narodowej-strategii-japonii

  6. Chińskie czatboty dezinformują na potęgę i blokują za niewygodne pytania (pl) https://cyberdefence24.pl/technologie/chinskie-czatboty-dezinformuja-na-potege-i-blokuja-za-niewygodne-pytania

  7. Tajemnicze spotkanie elit. Zdecydują o przyszłości SI (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/bildberg-spotkanie-si.html

  8. Regulacje potrzebne od zaraz. Co dalej ze sztuczną inteligencją? (pl) https://cyberdefence24.pl/technologie/regulacje-potrzebne-od-zaraz-co-dalej-ze-sztuczna-inteligencja

  9. Twórca OpenAI w Polsce. “Sztuczna inteligencja może być zagrożeniem dla demokracji” (pl) https://cyberdefence24.pl/technologie/tworca-openai-w-polsce-sztuczna-inteligencja-moze-byc-zagrozeniem-dla-demokracji

  10. Stworzone przez AI zdjęcie dymu w Pentagonie stało się viralem (de) https://www.heise.de/news/Viral-auf-Twitter-Fake-Foto-von-Rauch-am-pentagon-laesst-Aktienkurse-absacken-9062417.html?

  11. Naukowcy przywrócili komunikację między mózgiem a rdzeniem kręgowym za pomocą cyfrowego mostu, który “przekształca myśli w działania” i pozwala do pewnego stopnia odzyskać sparaliżowanej osobie kontrolę nad poruszaniem nogami (de) https://www.heise.de/news/Gelaehmter-Patient-kann-mit-Gehirn-Rueckenmark-Schnittstelle-wieder-gehen-9064084.html?

  12. Drapieżcy seksualni mogą wykorzystywać AI do krzywdzenia dzieci (pl) https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/drapiezcy-seksualni-moga-wykorzystywac-sztuczna-inteligencje-do-krzywdzenia-dzieci

  13. Czy OpenAI otworzy biuro w Polsce? Jesteśmy mocnym kandydatem (pl) https://cyberdefence24.pl/biznes-i-finanse/czy-openai-otworzy-biuro-w-polsce-jestesmy-mocnym-kandydatem

  14. Opracował maszynę do odręcznego pisania wypracowań / odrabiania zadań domowych. Wykorzystuje ChatGPT (pl) https://sekurak.pl/opracowal-maszyne-do-odrecznego-pisania-wypracowan-odrabiania-zadan-domowych-wykorzystuje-chatgpt/

  15. ChatGPT i generatywne algorytmy mogą napędzać denializm naukowy (pl) https://cyberdefence24.pl/technologie/chatgpt-i-generatywne-algorytmy-moga-napedzac-denializm-naukowy-komentarz

  16. TikTok ma swojego czatbota. Co potrafi Tako? (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/tiktok-tako-chatbot.html

Cyberbezpieczeństwo

#Cyberbezpieczeństwo

  1. Miliony telefonów i zestawów TV z Androidem mogą mieć preinstalowane malware (pl) https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/miliony-telefonow-i-zestawow-tv-z-androidem-moga-miec-preinstalowane-malware

  2. Tesla mogła zabić przechodniów (pl) https://antyweb.pl/tesla-samoistne-przyspieszanie Tesla mogła zabić przechodniów – kierowca musiał rozbić auto by ich ratować

  3. Czy satelity są dobrze zabezpieczone? Twitter Łukasza Olejnika (pl) https://twitter.com/prywatnik/status/1659941784796147713

  4. CyberMagazyn: Ukraina była gotowa na ten rodzaj wojny (pl) https://cyberdefence24.pl/armia-i-sluzby/cybermagazyn-ukraina-byla-gotowa-na-ten-rodzaj-wojny

  5. Apple łata ~40 podatności w iPhone, w tym luki wykorzystywane aktywnie w realnych atakach (pl) https://sekurak.pl/apple-lata-40-podatnosci-w-iphone-w-tym-luki-wykorzystywane-aktywnie-w-realnych-atakach/

  6. Analiza wycieku sporych kawałków kodu konkurencji Pegasusa – twitter Zaufanej Trzeciej Strony, linkujący do twittera Omera Benjakoba (pl) https://twitter.com/Zaufana3Strona/status/1660673025212137478

  7. Zmiany w alertach RCB (pl) https://spidersweb.pl/2023/05/alert-rcb-do-zmiany-szczegoly.html

  8. Chiny naciskają na dostęp do technologii czipowych i grożą pogorszeniem relacji (pl) https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/chiny-naciskaja-na-dostep-do-technologii-czipowych-i-groza-pogorszeniem-relacji

  9. Masowa kampania wykorzystująca dziurę w pluginie WordPressa z wyświetlaniem zgody na ciasteczka. Zamiast zgody – przekierowanie odwiedzających na złośliwe strony (pl) https://sekurak.pl/masowa-kampania-wykorzystujaca-dziure-w-pluginie-wordpressa-z-wyswietlaniem-zgody-na-ciasteczka-zamiast-zgody-przekierowanie-odwiedzajacych-na-zlosliwe-strony-przejmowanie-adminow/

BigTechy

#BigTech #TikTok #Apple #meta #FB #twitter

  1. TikTokerzy pozywają stan Montana za zablokowanie platformy (pl) https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/tiktokerzy-pozywaja-stan-montana-za-zablokowanie-platformy

  2. Apple w tarapatach. Prokuratura bada, czy planowo postarzają produkty (pl) https://antyweb.pl/apple-prawo-do-naprawy-francja

  3. Kolejna faza zwolnień w Mecie. Ile osób tym razem straci pracę? (pl) https://cyberdefence24.pl/biznes-i-finanse/kolejna-faza-zwolnien-w-mecie-ile-osob-tym-razem-straci-prace

  4. TikTok pozwał stan Montana za wprowadzenie zakazu korzystania z platformy (pl) https://cyberdefence24.pl/polityka-i-prawo/tiktok-pozwal-stan-montana-za-wprowadzenie-zakazu-korzystania-z-platformy

  5. Media społecznościowe krzywdzą dzieci (pl) https://techspresso.cafe/2023/05/25/media-spolecznosciowe-krzywdza-dzieci-kolejny-raport-bez-zludzen/

#dzieci

Pozostałe:

Zaufana Trzecia Strona – weekendowa lektura https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/weekendowa-lektura-odcinek-520-2023-05-20-bierzcie-i-czytajcie/