Witajcie w alternatywnym internecie (pisanym przez małe „i”)

Alternatywny internet to internet dla osób zaawansowanych technologicznie – z rodzaju tych, którzy instalują blokery reklam i mniej popularne przeglądarki, wypróbowują alternatywne sieci społecznościowe i technologie, czy też korzystają z szyfrowanych komunikatorów. Jednym słowem – podejmują świadome decyzje w świecie cyfrowym. Ma to wiele wspólnego z dbaniem o zdrowie: gdyby mainstreamowy Internet korporacji był McDonaldem, to alternatywny internet byłby straganem z warzywami.

W alternatywnym internecie co do zasady korzystamy z alternatywnych serwisów, aplikacji, systemów i narzędzi. Dobrym źródłem jest strona switching.software, która pozwala łatwo znaleźć alternatywy do popularnych rozwiązań. Każda lista wygląda na starannie przemyślaną, czasami opatrzona jest dodatkowym komentarzem. Odsyła też do innych, podobnych stron.

W alternatywnym internecie nie skupiamy się tak bardzo na aplikacjach, jak na technologiach z których korzystają pozostawiając wybór aplikacji kwestią indywidualnej decyzji. Przykłady:

Niektóre z tych technologii niewątpliwie są wam już znane – więc wkraczając w ten nowy świat, nie zaczynacie zupełnie od zera!

W alternatywnym internecie, nie boimy się nowych rozwiązań. Za to co do zasady unikamy korporacji. Dlaczego? Ponieważ jak pokazała historia, wielokrotnie zawiodły one nasze zaufanie, a ich przekaz okazał się pustymi słowami, podobnymi do obietnic polityków przed wyborami.

To właśnie zrodziło potrzebę stworzenia alternatywnego świata cyfrowego – świata, w którym zwykli ludzie kontrolują technologię – a nie miliarderzy zwykłych ludzi poprzez technologię. Jednocześnie korporacje same się od nas odcinają, blokując osoby o nietypowej konfiguracji sieci czy przeglądarki (zwiększającej bezpieczeństwo), albo z odblokowanym root-em na urządzeniu mobilnym (dającym pełną kontrolę nad urządzeniem użytkownikowi).

Alternatywny internet to nie wielkie portale z wiadomościami, ale minimalistyczne blogi pojedynczych osób, które piszą o tym, co nas interesuje, małe serwery zarządzane przez naszych znajomych i aplikacje, które: robią to, co mają robić, nie wchodzą nam w drogę, nie próbują nam niczego sprzedać (a z takich najlepiej się korzysta).


Zatem... gdzie możecie nas znaleźć? Oto kilka stron wartych rekomendacji: