O przewodniku

Celem przewodnika jest wprowadzenie czytelnika w świat alternatywnych technologii cyfrowych, których nie uczą w szkołach, nie instalują fabrycznie w urządzeniach, ani nie są powszechnie znane w Internecie głównego nurtu (zazwyczaj).

Znajdziecie tutaj zarówno artykuły poświęcone przedstawieniu danej technologii lub analizie jej działania, jak i tutoriale, poszukiwanie rozwiązań konkretnego problemu. To natomiast, czego tu nie znajdziecie, to typowych dla portali technologicznych recenzji sprzętu, porównywania ofert VPN-ów i antywirusów czy pompowania krypto, web3, AI i innych modnych rzeczy.

Wpisy nie mają charakteru permanentnego – w każdej chwili mogę zmienić ich formę, jeśli np. uznam, że będzie ona łatwiejsza w odbiorze.

Zasady

Są to założenia jakie stawiam sobie pisząc ten przewodnik.

  1. Krytyczne spojrzenie na technologię. Nie ulegamy pułapce technoentuzjazmu, lecz przyglądamy się zarówno korzyściom jak i zagrożeniom. Ostateczna decyzja, czego będziecie używać, należy oczywiście do Państwa.
  2. Korporacjom mówimy absolutne NIE. One miały już swoją szansę i wielokrotnie zawiodły nasze zaufanie. Internet korporacji już widzieliśmy – nie zdał egzaminu.
  3. Niezależność od twórcy kodu. Tylko wolne i otwarte oprogramowanie (FOSS) jest pod kontrolą społeczną i może być ulepszane oraz modyfikowane do woli, aby jak najlepiej wykonać swoją pracę. Nie polecamy żadnych programów o restrykcyjnych licencjach lub niejawnym kodzie.
  4. Decentralizacja komunikacji. Nie polegamy na jedynym pośredniku, ponieważ może zawieść. Stawiamy na technologię niezależną od pośrednika.
  5. Prywatność jest ważna. Kiedy to możliwe, korzystamy z szyfrowania, aby zachować kontrolę nad tym, komu co udostępniamy. Używamy narzędzi, które na nas nie donoszą.
  6. Rozwijamy kompetencje cyfrowe. Czynimy z osób nietechnicznych osoby techniczne. Uczymy odpowiednio dobierać narzędzia i metody, rozumieć skutki swoich działań oraz naturę i przyczyny problemów.

O autorze

Jestem studentem informatyki. Czas wolny poświęcam na odkrywanie nowych otwartych rozwiązań i pogłębianie swojego zrozumienia sfery cyfrowej. Chętnie dzielę się zdobytą wiedzą.

Nie podążam za trendami (także w ubiorze i muzyce). Obecnie nie używam Facebooka ani usług pokrewnych (Messenger, WhatsApp, Instagram, etc.), podobnie jak innych korpo-platform – jestem w tej kwestii równie uparty, co osoby usiłujące nakłonić mnie do bycia „normalsem”. Mój zestaw aplikacji znacznie różni się od przeciętnego. Staram się prowadzić zdrowy styl życia, wysypiać się, robić zakupy w lokalnych polskich sklepach (Żabce i McDonaldowi mówię NIE!).

Preferuję bilety papierowe: wystarczy wyciągnąć z kieszeni i skasować, i można je kupić na zapas.

Komentarze

Pod każdym wpisem znajduje się link do sekcji komentarzy. Sekcja komentarzy znajduje się na oddzielnej stronie. Komentowanie wymaga konta, jednakże za sprawą ActivityPub, to zaledwie jeden z tysięcy serwerów z oddzielnymi kontami, administracją i moderacją, ale wspólną przestrzenią, a komentować można z któregokolwiek z nich.