Alternatywna Transmisja Plików

FTP (File Transfer Protocol) jest technologią, którą od zarania dziejów ludzkość wykorzystywała aby przesłać plik przez sieć. Jest to – podobnie jak http, dns czy imap – protokół o charakterze klient-serwer.

Serwerem FTP jest urządzenie udostępniające pliki do pobrania, niekiedy z możliwością wysyłania kolejnych. Niektóre serwery oferują dostęp anonimowy, inne wymagają logowania przy pomocy loginu i hasła.

Klientem FTP jest każde urządzenie łączące się z serwerem FTP. Możemy też tak powiedzieć o programie obsługującym takie działanie. Często jest nim zwyczajnie menedżer plików.


FTP ma swoje zastosowanie m.in. w zarządzaniu stronami www (jest to sposób na aktualizację strony), niekiedy w publicznych źródłach oprogramowania, dzisiaj natomiast doskonale sprawdza się w roli przesyłania plików między urządzeniami.

W korporacyjnym Internecie użytkownicy najczęściej używają do tego celu rozmaitych usług chmurowych albo e-maila. To oczywiście kosztuje transmisję danych, której nie każdy ma bez limitu. A chodzi przecież o przesłanie porcji danych do urządzenia znajdującego się tuż obok!

Transmisja danych między urządzeniami w sieci Wi-Fi nic nie kosztuje, o ile odbywa się bez udziału internetowych pośredników. Nie jest do tego nawet potrzebny Internet! Dowolne urządzenie w sieci może stać się serwerem, z którego zasobów mogą korzystać inne urządzenia. Potrzebujecie jedynie znać adres IP serwera, ale wyświetlenie go jest rzeczą trywialną.

Dlaczego akurat FTP? Dlaczego nie Bluetooth?

O ile użycie Bluetooth do przesłania jednego zdjęcia czy pdf-a jest łatwiejsze, jednak Bluetooth jest wolniejszy od Wi-Fi. Dlatego do transmisji większych plików zalecane jest skorzystanie z Wi-Fi. Oczywiście, jeżeli opcja kabla USB nie wchodzi w grę.

Istnieje też masa innych, o wiele wygodniejszych technologii od FTP (np. pozwalają sparować urządzenia i rozgłaszają zamiar transmisji, więc nie trzeba wpisywać adresu IP). FTP działa od wielu lat i jest najbardziej rozpowszechniony. Prawdopodobnie aby skorzystać z FTP jako klient, nie musicie nawet nic instalować.

Jak?

Przede wszystkim, oba urządzenia muszą być podłączone do tej samej sieci. Jeden z nich może być hotspotem i też będzie działać.

Największą trudność sprawia ludziom przesył z telefonu na komputer – między komputerami mogą użyć pendrive. Omówię teraz ogólnie jak wygląda proces uruchamiania serwera i połączenia z nim.

Uruchomienie serwera: 1. Instalujemy dowolną aplikację-serwer. 2. Wybieramy folder, który chcemy udostępnić. 3. Ustawiamy tryb dostępu – anonimowy lub wymagający podania hasła. 4. Wybieramy, czy dostęp ma być tylko do odczytu, czy także do zapisu. 5. Uruchamiamy serwer. 6. Jeżeli nie wyświetla się adres IP, wchodzimy w: ustawienia sieci/“nazwa sieci”/szczegóły gdzieś na dole. Adres ma postać 4 liczb oddzielonych kropkami, np. 10.37.0.1. 7. Sprawdzamy port na jakim działa nasz serwer (powinno się pokazywać w aplikacji).

Łączenie klienta: 1. Odpalamy menedżer plików, w pasku adresu wpisujemy: ftp://ip:port (np. ftp://10.37.0.1:2121) lub szukamy opcji “połącz z serwerem”. 2. Jeśli nie ma, instalujemy osobną aplikację, np. FileZilla. 3. W razie potrzeby podajemy wybrany login i hasło.

To tyle! Skopiowanie pliku czy folderu to kwestia jednego przeciągnięcia myszy.


Jeśli spodobał wam się ten wpis, nie zapomnijcie zasubskrybować mojego kanału RSS, aby nie przegapić kolejnych.