Dlaczego warto mieć zamazany dom na Google Street View?

Powodów jest wiele, lecz skupimy się tutaj głównie na podstawach osiągnięcia bezpieczeństwa – zarówno naszego realnego, jak i cyfrowego. Nie jest to co prawda złota tarcza w przypadku, gdy ktoś odkryje nasz prawdziwy adres zamieszkania, ale zdecydowanie utrudni to komuś odkrycie naszego domu (jak i też okolicy, gdy inni w pobliżu zdecydują się zamazać swoje domy).

Parę rzeczy do przemyślenia

Zamazywanie domu na Google Street View jest permanentne i nie można go później wycofać. Dlatego nie zamazuj swojego domu, jeżeli prowadzisz w nim jakiś biznes, który wymaga dojazdu klienta do Twojej siedziby (może on mieć problem z rozpoznaniem budynku, a do jego ochrony można zaangażować inne środki).

Zamazywanie bloków nie jest co prawda zabronione, lecz też warto się wstrzymać w takim przypadku. Ponownie przywołam przykład z poprzedniego akapitu; w szczególności na osiedlach zamkniętych są budki ochroniarzy przy każdym wejściu, oraz co najmniej trzy dodatkowe warstwy zabezpieczeń – zewnętrzna furtka z interkomem, drzwi od bloku również z interkomem, oraz ostatnia – drzwi do Twojego mieszkania. Bez interkomu oczywiście. Oczywiście warto (a nawet trzeba) weryfikować, kogo wpuszczamy! Żaden system nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa, jeżeli nie wykorzystujemy go prawidłowo. Zamazywanie bloków na GSV1 może też pogorszyć naszą sytuację, nawet na tyle, że wyróżnimy w ten sposób konkretne (nasze) mieszkanie.

Jak zamazać swój dom?

Protip: Możesz działać w imieniu innej osoby, lecz pamiętaj o uzyskaniu jej zgody przed wykonaniem takiej akcji.

  1. Wejdź w dowolnej przeglądarce na stronę maps.google.com. Aplikacja mobilna nie obsługuje tego typu zgłoszeń (jeżeli tak nie jest, daj znać).
  2. Ustaw możliwie największe powiększenie w żądanym miejscu, tak żeby kolejna próba powiększenia mapy przekierowała Cię do trybu Street View.
  3. W prawym dolnym rogu powinna ukazać się Tobie opcja Zgłoś problem. Kliknij ją.
  4. W nowej karcie powinna otworzyć się strona umożliwiająca skomponowanie zgłoszenia do Google'a. Zaznacz odpowiedni obszar (w tym przypadku Twój dom), tak żeby się cały mieścił w czerwonym prostokącie. Wybierz odpowiedni rodzaj raportu.
  5. Podaj dowolny adres e-mail – ważne, żeby był on aktualny, żeby Google mógł się z Tobą skontaktować i ustalić ewentualną przyczynę takiej decyzji, lub poinformować Cię o werdykcie. (Zazwyczaj sprawa jest rozpatrywana na Twoją korzyść, ale lepiej nie wpisywać tam byle czego – just in case.)

Podsumowanie

That's pretty much it. Na odpowiedź zazwyczaj trzeba czekać do kilku dni. Pamiętać też należy, że nie można z różnych przyczyn wycofać zgłoszenia, z racji tego że ma ono charakter permanentny (gdy werdykt będzie pozytywny).

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym i nie prowadzisz jakiejkolwiek działalności, warto przemyśleć zamazanie go, żeby w przyszłości nie stanowił potencjalnego kąska dla włamywaczy. Oczywiście nie chwal się później zdjęciem zamazanego domu – Google z różnych przyczyn nie stosuje czarnych prostokątów (które wprost idealnie nadają się do zamazywania wrażliwych rzeczy), tylko dość mocnego rozmycia.

Footnotes

1 Google Street View (idź tutaj)

Kontakt, wsparcie itp.