Niebieska czy czerwona? Pol.Social w Matrix – poradnik

Zapewne wielu z Was wie, że Fundacja Technologie dla Ludzi (@ftdl@pol.social), która prowadzi jedną z najpopularniejszych instancji Mastodona w Polsce – Pol.Social, posiada w swoim portfolio wiele innych różnych projektów, takich jak Nasza Chmura, ale czy widzieliście, że posiadają także własnego Matrixa?

Czym jest Matrix?

Jeśli jeszcze nie wiecie czym jest Matrix, już Wam wyjaśniam: Matrix jest komunikatorem, takim jak WhatsApp, Messenger, iMessage, Telegram, Signal czy Discord, jednak różnie się kilkoma rzeczami. Przede wszystkim jest otwartoźródłowy, co znacznie zwiększa zaufanie w kwestii prywatności. Kolejną ważną rzeczą jest to, że na większości serwerów zapewnia szyfrowanie end-to-end.

Jak zarejestrować się w Matrixie Pol.Social?

Przede wszystkim najważniejszym warunkiem jest to, że trzeba mieć konto na Mastodonie Pol.Social. Jeśli jeszcze go nie macie, możecie to zrobić tutaj. Następnie mamy kilka możliwości w jaki sposób się zarejestrujemy – przez stronę albo przez aplikację. Ja wybrałem, że zrobię to przez aplikację. Mamy wiele aplikacji kompatybilnych z Matrixem, jednak ja zaprezentuje to w programie Element na macOS, aczkolwiek proces powinien wyglądać podobnie także w innych programach klienckich. Procesu instalacji aplikacji nie będę pokazywać, ponieważ jest to standardowa procedura. Na samym początku, po pierwszym otwarciu aplikacji wybieramy Create account.

Gdy pojawi nam się pole rejestracji to wbrew pozorom nie wpisujemy naszych danych, tylko na górze klikamy Edit.

Następnie powinniśmy przełączyć przełącznik na opcję Other homeserver i w polu tekstowym wpisać Pol.Social. Potwierdzamy przyciskiem Continue.

Ponownie w polach, które wyskakują nic nie wpisujemy, tylko wybieramy opcję Continue with Pol.Social Login.

Gdy otworzy się przeglądarka internetowa, logujemy się do Mastodona i autoryzujemy dostęp.

Teraz wyskoczy nam zapytanie czy na pewno chcemy się zalogować, więc wybieramy Continue.

Jeśli pojawi się pytanie o pozwolenie stronie matrix.pol.social lub chat.pol.social na uruchomienie aplikacji, wyrażamy zgodę wybierając którąś z opcji pokazanych poniżej (w języku polskim może być też Otwórz tylko raz i Zawsze otwieraj lub coś podobnego).

I gotowe! Mamy założonego naszego Matrixa!

Procedura logowania jest niemal identyczna. Różni się tylko tym, że w pierwszym kroku zamiast Create account wybieramy Sign in.

Jak możemy zauważyć, nasz profil jest nieco pusty i wypadałoby zdobyć parę kontaktów. Warto jest więc dołączyć do przestrzeni Pol.social, w której znajdują się pokoje przeznaczone dla użytkowników naszego serwera.

#matrix #polsocial #pomoc #fedipomoc @internet@karab.in

Zaobserwuj mnie na swojej instancji ActivityPub i podziel się swoją opinią na temat wpisu

Przekaż mi 1,5% podatku!

Ciebie to nic kosztuje, a może zmienić moje życie