Dlaczego warto dodawać zdjęcia linkiem niż uploadować je do serwisu? | #Shorts

Dobra, przyznaję – trochę “podkradłem” pomysł na serię #Shorts od Tomasza z jego bloga. Będzie to zbiór takich tematów, które są za długie, żeby poruszać je na Mastodonie, ale jednak za krótkie, żeby traktować je jako pełne artykuły.

Ale przejdźmy do tematu. Dlaczego warto dodawać zdjęcia linkiem niż uploadować je do serwisu? I szczerze mówiąc nie mam tu na myśli dużych korporacji, bo je na to stać. Chodzi tutaj mi np. o instancje fediwersowe, które są zazwyczaj prowadzone przez prywatne osoby.

Zacznijmy od tego, że w ogóle pomysłu na ten temat pojawił się dzięki temu blogowi. Gdy pisałem pierwszy wpis zauważyłem, że nie ma nigdzie nie możliwości uploadowania zdjęć, więc jeśli chciałbym zamieścić w artykule jakieś zdjęcie, musiałbym wrzucić go albo do Imgura, albo samemu go hostować. I wtedy naszło mnie przemyślenie.

Po co mam wszędzie uploadować tą samą okładkę artykułu, skoro mogę załadować ją raz, a innym razem po prostu zamieścić do niej link? Większość fediwesowych rozwiązań ma taką opcję. Dzięki temu pozwolimy właścicielom instancji się rozwijać, ponieważ nie będą musieli wydawać dodatkowej kasy na zwiększenie pamięci serwera!

Z tego powodu zachęcam Was, że jeżeli możecie to nie wrzucajcie zdjęć bezpośrednio na swoją instancję, tylko np. na Imgura czy NCH.pl. Jeżeli jednak nie macie takiej możliwości, to zachęcam Was do skorzystania z narzędzia kompresującego, np. tego.

Zaobserwuj mnie na swojej instancji ActivityPub i podziel się swoją opinią na temat wpisu