„Bezpiecznie w sieci” – Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0 | #Shorts

Jak doskonale wiecie, cyberbezpieczeństwo jest dla mnie bardzo ważne. W związku z tym chciałbym was poinformować, że w aplikacji mObywatel 2.0, którą każdy z nas posiada (lub przynajmniej powinien posiadać) na swoim telefonie, pojawiła się nowa funkcja. Jest to usługa „Bezpiecznie w sieci”.

Infografika przedstawiająca trzy ekrany aplikacji mObywatel 2.0 na smartfonie z systemem iOS. Pierwszy ekran: główny ekran zakładki „Usługi”, gdzie wyświetlona jest opcja „Bezpiecznie w sieci”, między innymi opcjami takimi jak „Bon energetyczny”, „Zastrzeż PESEL” i inne. Środkowy ekran: komunikat „Uważaj na oszustwa” w sekcji „Bezpiecznie w sieci”, zachęcający użytkownika do zgłoszenia incydentów związanych z bezpieczeństwem w internecie. Poniżej znajduje się przycisk „Zgłoś incydent”, który pozwala zgłosić sytuację naruszającą bezpieczeństwo w sieci, oraz opcja włączenia powiadomień o zagrożeniach. Trzeci ekran: pokazuje listę możliwych incydentów do zgłoszenia, takich jak „Złośliwa strona internetowa”, „Podejrzany SMS”, „Podejrzany e-mail”, „Oszustwo” oraz inne.

Usługa ta daje dwie możliwości. Pierwszą z nich jest otrzymywanie powiadomień o powtarzających się i narastających atakach związanych z cyberprzestrzenią, takich jak szerokie rozpowszechnianie fałszywych maili z danego „banku” czy innego typu oszustw. Uważam, że jest to bardzo przydatna funkcja.

Drugą, chyba jeszcze ważniejszą, jest zgłaszanie incydentów. Możemy zgłosić złośliwą stronę internetową, podejrzany SMS, podejrzany adres e-mail, oszustwo lub inną formę incydentu bezpieczeństwa za pomocą aplikacji. Dzięki temu możemy poinformować CERT NASK (Państwowy Instytut Badawczy, a konkretnie zespół reagowania na incydenty) o występowaniu danego rodzaju ataku. To sprawi, że więcej osób będzie mogło się na to przygotować, dzięki czemu inne osoby nie staną się ofiarami tego ataku.

Infografika przedstawiająca cztery ekrany aplikacji mObywatel 2.0, pokazujące proces zgłaszania złośliwej strony internetowej. Pierwszy ekran: Użytkownik jest proszony o dodanie adresu złośliwej strony internetowej. Widnieje opcja „Dodaj adres strony”, a poniżej przycisk „Dalej”, umożliwiający przejście do następnego kroku. Drugi ekran: Użytkownik wprowadza opis zgłoszenia, wyjaśniając, dlaczego strona internetowa jest podejrzana. W dolnej części ekranu znajduje się przycisk „Dalej” umożliwiający przejście dalej. Trzeci ekran: Użytkownik podaje swoje dane kontaktowe, takie jak adres e-mail, z opcją zgłoszenia incydentu anonimowo. Widoczna jest również zgoda na przetwarzanie danych osobowych oraz przycisk „Dalej”. Czwarty ekran: Potwierdzenie wysłania zgłoszenia. Komunikat informuje, że zgłoszenie zostało przesłane i będzie analizowane przez zespół CERT Polska. Widoczny jest przycisk „Zamknij”, kończący proces zgłoszenia.

Co więcej, na stronie NASK możemy przeczytać, że docelowo w aplikacji ma pojawić się możliwość czytania tekstów na temat zagrożeń w sieci oraz porad, jak ich unikać.

Niestety, nie wiem jeszcze, jak ta usługa zadziała w praktyce, ponieważ została wprowadzona niedawno. Jednak myślę, że będzie bardzo przydatna i zachęcam każdego do przyjrzenia się jej w swojej aplikacji mObywatel. Jeśli jeszcze nie macie możliwości znalezienia tej usługi, upewnijcie się, że macie zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji mObywatel 2.0 na swoim urządzeniu. Możecie to zrobić w App Store lub sklepie Google Play.

źródła: info.mobywatel.gov.pl, www.nask.pl

#Shorts

Zaobserwuj mnie na swojej instancji ActivityPub i podziel się swoją opinią na temat wpisu




Przekaż mi 1,5% podatku!

Ciebie to nic kosztuje, a może zmienić moje życie