Aplikacje na macOS, bez których nie wyobrażam sobie funkcjonowania na MacBooku

macOS jest świetnym systemem operacyjnym przeznaczonym dla komputerów firmy Apple. Nie jest on jednak bez wad i ma parę braków. W tym zestawieniu pokażę wam kilka ciekawych aplikacji, z których osobiście korzystam na moim MacBooku.

Amphetamine

Amphetamine jest świetną aplikacją, która zapobiega usypianiu się komputera, gdy zostaną spełnione określone warunki, np. gdy pobiera się plik albo gdy mam uruchomiony dany program. Dzięki niemu mogę spokojnie odejść od komputera bez zmartwienia, że moje grafiki w Blenderze mogą przestać się renderować.

Aplikacja jest dostępna za darmo w App Store, jednak do niektórych funkcji należy zainstalować dodatkowe, otwartoźródłowe oprogramowanie z GitHuba twórcy.

AppCleaner

AppCleaner służy do prostego i szybkiego odinstalowywania aplikacji z naszego komputera. Nie dość, że usuwa samą aplikację to na dodatek usuwa także jej pliki. Całość działa na zasadzie drag-and-drop – wystarczy znaleźć naszą aplikację w Finderze, a następnie przeciągnąć ją do AppCleanera; program sam znajdzie wszystkie pliki powiązane z aplikacją, a my możemy zaznaczyć, które chcemy zachować a które usunąć.

Można go ściągnąć za darmo ze strony twórcy.

BetterTouchTool

BetterTouchTool to jest jedna z najlepszych, moim zdaniem, aplikacji. Umożliwia ona tworzenie własnych skrótów klawiaturowych, gestów na gładziku, modyfikowanie TouchBara, tworzenie własnych ikon na pasku narzędzi i wiele, wiele więcej. Przykładowo, mam stworzoną automatyzację, która automatycznie wyłącza gniazdko, do którego mam podłączona ładowarkę do laptopa, gdy stan baterii wynosi powyżej 90%, natomiast gdy spadnie poniżej 20% – gniazdko znów się włącza. Mam także zwiększoną czułość gładzika oraz skonfigurowane klawisze klawiatury numerycznej, aby służyły mi np. do sterowania oświetleniem czy rozłączania się w komunikatorach Audio-Video.

Aplikację można uzyskać kupując ją na stronie twórcy. Jest ona dostępna w trzech wariantach cenowych – $10, która daje dostęp do aktualizacji przez 2 lata, $22, która daje stały dostęp do aktualizacji oraz wersja abonamentowa za $9,99 miesięcznie w ramach subskrypcji Setapp (w tej subskrypcji otrzymujemy także całą masę innego oprogramowania).

gSwitch

gSwitch jest malutką, natomiast bardzo przydatną aplikacją, jeśli mamy Maca z dwiema kartami graficznymi. Pozwala ona na szybkie przełączanie się pomiędzy kartami graficznymi.

Aplikację możemy pobrać za darmo ze strony wydawcy.

Hidden Bar

Jeśli twój pasek narzędzi jest cały zawalony ikonkami to Hidden Bar coś dla ciebie. Umożliwia łatwe z chowanie nieużywanych i niepotrzebnych ikon za strzałeczką albo na stałe. Wystarczy że przeciągnie my naszą ikonkę poza strzałkę i nie pojawi się ona więcej dopóki nie klikniemy strzałki.

Aplikacja jest dostępna za darmo w App Store.

Grafiki oraz zrzuty ekranów pochodzą ze stron lub witryn sklepowych aplikacji!

Zaobserwuj mnie na swojej instancji ActivityPub i podziel się swoją opinią na temat wpisu

Przekaż mi 1,5% podatku!

Ciebie to nic kosztuje, a może zmienić moje życie