“A na co mi to szyfrowanie?? Jak to wyłączyć???”

Ostatnio jak włączyłam Messengera, wyskoczyło okienko o ustawienie jakiegoś pinu. Pisał, że to do jakiegoś szyfrowania. Ok, ustawiłam. Ale teraz za każdym razem jak się gdzieś loguje to pyta o ten głupi pin, który muszę zapamiętać. A na co mi to szyfrowanie?? Jak to wyłączyć??? Co to w ogóle znaczy to “szyfrowanie”???

Z taką wypowiedzią spotkałem się kilka dni temu w trakcie rozmowy z jedną z moich znajomych. Gdy to usłyszałem, nie byłem pewny co odpowiedzieć. Rozumiałem, że ludzi może irytować szyfrowanie, ale nie spodziewałem się, że ktoś może nie wiedzieć co to jest. Jednak jak dłużej się nad tym zastanowiłem to pomyślałem, że faktycznie dla osób, które nie są na codzień zainteresowane bezpieczeństwem cyfrowym, może to być pojęcie nieznane.

Z góry chciałbym przeprosić osoby bardziej zaawansowane w tym temacie za wszelkie uproszczenia.

Czym jest szyfrowanie wiadomości?

Zapewne wiecie czym jest Enigma, ale jeśli nie – przybliżę Wam tę wiedzę. Enigma była maszyną, której zadaniem było przekształcenie zrozumiałego dla nas tekstu w niezrozumiały dla człowieka kod. Była wykorzystywana w czasie II wojny światowej przez Trzecią Rzeszę do utajnienia depeszy tak, aby nikt poza niemieckimi wojskami nie mógł ich zrozumieć. Urządzenie robiło to tak dobrze, że Brytyjczycy, którzy byli znani złamania wszelkich szyfrów, nawet nie nasłuchiwali niemieckich komunikatów.

Enigma. Widoczne łącznica kablowa, klawiatura, panel z lampkami i wystające przez pokrywę trzy karbowane pierścienie wirników maszyny szyfrującej Enigma.

I bardzo podobnie działa szyfrowanie wiadomości w Messengerze oraz w innych komunikatorach! Jak możemy przeczytać w Centrum pomocy Messengera:

Nikt – nawet Meta – nie może uzyskać dostępu do wiadomości ani rozmów, poza osobami, które mają klucze. Ty i osoba, z którą rozmawiasz za pośrednictwem w pełni szyfrowanej konwersacji, jesteście jedynymi osobami mającymi unikalne i pasujące klucze.

Pin, który ustawiacie oraz podajecie podczas korzystania z Messengera sprawia, że nikt oprócz Ciebie oraz osoby, z którą rozmawiasz, nie jest w stanie przeczytać Twoich wiadomości. Są one całkowicie zabezpieczone przez ten klucz. Ale możecie pomyśleć, że przecież cztery cyfry to jest bardzo proste klucz, których łatwo złamać. To prawda, dlatego Messenger daje również możliwość ustawienia klucza, który ma 40 znaków. Na pewno to rozwiązanie nie jest wygodne, ale jeśli korzystacie tylko ze sprzętów Apple to jest możliwość przechowywania tego klucza w chmurze iCloud.

“A na co mi to szyfrowanie??”

No właśnie, po co ono w ogóle jest? Postanowiłem zadać to pytanie moim obserwującym w mediach społecznościowych i uzyskałem wiele odpowiedzi, więc uznałem, że chciałbym podzielić się z Wami kilkoma z nich.

@slavistapl opisał to następująco: > Porównać to możemy do włożenia listu w kopertę i nadania go na poczcie, a zgodnie z prawem listonosz nie może tego listu otworzyć w trakcie przekazywania go adresatowi. link do wiadomości

Podoba mi się także odpowiedź @voitech-a: > Wyobraź sobie, że każdy w każdej chwili może zobaczyć co robisz i robiłeś kiedyś na swoim telefonie. Taka interaktywna transmisja na żywo na wszystkich kanałach w TV. To właśnie są wiadomości nieszyfrowane! link do wiadomości

Bardzo trafnie opisał to także @radpanda: > Szyfrowanie wiadomości służy temu, żeby ktoś nieuprawniony przez Ciebie nie mógł jej przeczytać. Podobnie jak oczekujesz, że do twojej historii medycznej będzie miał dostęp jedynie lekarz i Ty sam. Nie musisz od razu zakładać że chodzi jedynie o zabezpieczenie przed Wielkim Bratem, wszakże jesteś tylko szaraczkiem jak my wszyscy. Ale oprócz aparatu państwowej kontroli masz też osoby, które bardzo chętnie poznają twój plan tygodnia, żeby mieć pewność że twoje mieszkanie będzie puste. link do wiadomości

Nie zabrakło tu także argumentów od Fundacji Panoptykon: > 1. Jeśli wiadomość jest zaszyfrowana, Meta nie może analizować swoimi botami wysyłanych treści i na tej podstawie podrzucać reklam i treści “rekomendowanych”.
> 2. Szyfrujcie, bo Meta chce, żebyście nie szyfrowali link do wiadomości

Ej, a szyfr Enigmy nie został złamany?

Tak, został. 🙂 Ale możecie mi wierzyć, że złamanie szyfrowania stosowanego przez Metę w Messengerze czy WhatsApp'ie, a także w wielu innych znanych komunikatorach jest bardzo trudne do złamania i wymaga komputerów kwantowych, do których przeciętny człowiek nie będzie miał dostępu przez bardzo długi czas. Albo ogromnego szczęścia (ale na to jest mniejsza szansa niż, że w ciągu najbliższych 50 lat meteoryt trafi w Ziemię 😜). I tym pozytywnym akcentem zakończę ten wpis, zachęcając Was do dyskusji w komentarzach. A na koniec, tak z okazji mojego dobrego humoru, podrzucam Wam kod rabatowy ENIGMA (ważny do 14.04.2024 23:59), z którym kupicie moje zestawy tapet ze zniżką -15% 😉.

Zaobserwuj mnie na swojej instancji ActivityPub i podziel się swoją opinią na temat wpisu




Przekaż mi 1,5% podatku!

Ciebie to nic kosztuje, a może zmienić moje życie