Aktywiści i dziennikarze skarżą dyrektorów FinFisher Group - producenta szpiegowskiego oprogramowania

W 2019 roku 4 organizacje społeczeństwa obywatelskiego: Gesellschaft für Freiheitsrechte e.V. (GFF), Reporterzy bez Granic (RSF), Europejskie Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) oraz netzpolitik.org wniosły do prokuratury skargę na FinFisher GmbH. Konglomerat firm, mający siedzibę w Monachium, miał – bez zgody rządu niemieckiego – wysłać oprogramowanie szpiegowskie FinSpy do Turcji. 22 maja 2023 roku Prokuratura Generalna w Monachium ogłosiła, że postawiła zarzuty 4 ówczesnym dyrektorom zarządzającym grupy przedsiębiorstw FinFisher. Zostali oskarżeni o świadome naruszenie prawa poprzez wysyłanie oprogramowania szpiegowskiego do krajów spoza UE. Eksport takich narzędzi do państw pozaunijnych podlega autoryzacji w całej Unii od 2015 roku – i od tego czasu rząd niemiecki nie wydał zgody na jakikolwiek eksport oprogramowania szpiegowskiego. Mimo to technologia tego typu wciąż pojawia się a autorytarnych reżimach, takich jak Egipt, Birma czy Turcja.

FinSpy pojawił się w Turcji latem 2017 roku, na specjalnie spreparowanej stronie internetowej, mającej wyglądać jak strona tureckich opozycjonistów. Prawdopodobnie umożliwiło to firmie inwigilację dużej liczby politycznych aktywistów i aktywistek oraz osób powiązanych z pracą w mediach. Dzięki FinSpy turecka agencja wywiadowcza MIT mogła lokalizować ludzi, nagrywać ich rozmowy telefoniczne, szpiegować komunikatory, a także odczytywać dane z telefonów komórkowych i komputerów.

Decyzję prokuratury aktywiści przyjęli z zadowoleniem. ““FinFisher najwyraźniej od lat nielegalnie sprzedaje technologię nadzoru autorytarnym rządom, przyczyniając się do inwigilacji i represjonowania obrońców praw człowieka, dziennikarzy i działaczy opozycji na całym świecie. Fakt, że osoby za to odpowiedzialne są w końcu ścigane, to oczekiwany od dawna sygnał, że takie naruszenia nie mogą pozostać bezkarne” – powiedziała Sarah Lincoln, prawniczka i koordynatorka proceduralna GFF. Katja Gloger, rzeczniczka zarządu RSF dodała, że to już drugi sukces w tej sprawie. W 2022 roku bowiem FinFisher musiała zaprzestać działalności gospodarczej. Prawniczka podkreśliła, jakim zagrożeniem dla wolności prasy, dziennikarzy i ich źródeł jest obecnie stosowanie oprogramowania szpiegowskiego.

Miriam Saage-Maaß, dyrektorka prawna ECCHR zauważyła, że dotąd firmy pokroju FinFisher eksportowały swoje towary niemal na całym świecie, ignorując unijne przepisy. Dzisiejsze oskarżenie konglomeratu ocenia jako “od dawna spóźnione” – żywi jedna nadzieję na wyrok skazujący i nawołuje, by UE i jej państwa członkowskie podjęły więcej zdecydowanych działań, by walczyć z masowym nadużywaniem technologii nadzoru.

Tekst na podstawie: https://freiheitsrechte.org/ueber-die-gff/presse/pressemitteilungen-der-gesellschaft-fur-freiheitsrechte/pm-finfisher-anklage-erfolg

#Niemcy #FinSpy #FinFisher #Pegasus #inwigilacja #aktywizm #UE