Co to jest to całe Fediwersum?

Zapytał mnie ostatnio kolega używający dalej #Twitter-a, co to jest to całe #Fediverse?

Odpowiedziałem mu tak:

Wyobraź sobie, że z twojego Twittera możesz dać follow kumpeli z #Facebook-a. I czytać jej posty, co tam pisze, ale na Twitterze. I możesz dać suba jakiemuś kanałowi na #YouTube, i jak wypuści nowy klip, to ci się pojawi na timeline i możesz obejrzeć, zalajkować i podać dalej. Na Twitterze. Albo ktoś z #Instagram-a może ci dać follow na twoim twitterze, i między zdjęciami zobaczy twoje wpisy. A jak mu się spodobają, to je skomentować.

No to #Fediwersum to jest właśnie coś takiego. Tylko zamiast Twittera jest #Mastodon, zamiast Facebooka jest np. #Friendica, zamiast Instagrama używamy #Pixelfed, a zamiast YouTube mamy #PeerTube. Inne aplikacje do podobnych rzeczy.

Ta zmiana to wszystko, co wystarczy, by te serwisy były ze sobą połączone i współpracowały. I wymieniały dane. I żeby wszyscy widzeli wszystkich, rozmawiali i komentowali. Jak w e-mail – możesz pisać do wszystkich.

Bo nie ma żadnej korporacji, która by pilnowała, abyśmy byli oddzieleni od siebie, bo im wtedy więcej $ wpada.

— Chcesz wesprzeć moje pisanie i działania? Wpłać dotację na fundację FTdL @ftdl@pol.social, z którą współpracuję :) Jednorazowo: https://ftdl.pl/wplaty/ Cyklicznie: https://ftdl.pl/wsparcie/ Fedi: @m0bi13@pol.social E-mail: m0bi@ftdl.pl