Kolejna krytyka kontroli czatu

Coraz więcej ekspertów podkreśla, że planowana kontrola czatu jest niezgodna z prawem. Na propozycję spadła teraz krytyka ze strony unijnych prawników (ich opinia: https://cdn.netzpolitik.org/wp-upload/2023/05/2023-04-26_Council_Legal-Service_CSAR_8787_Agence-Europe.pdf). Zwracają oni uwagę, że propozycja KE jest sprzeczna z orzecznictwem ETS (Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości). Wytyczne dot. nadzoru powinny być bowie sformułowane jasno i precyzyjnie, a projekt Komisji daje duże pole do interpretacji i nadużyć. Zaproponowana ingerencja idzie zbyt daleko (względem takiej, która powinna skupić nie na wykrywaniu przestępców) i jest nieproporcjonalna względem potrzeb. Jest sprzeczna z prawami podstawowymi, gdy narusza prawo do prywatności i poufnej komunikacji. Weryfikacja wieku doprowadziłaby zaś do masowego profilowania użytkowników i polegałaby na gromadzeniu danych biometrycznych lub wprowadzeniu innych cyfrowych systemów identyfikacji.

Wcześniej projekt KE został już skrytykowany przez Europejska Rada Ochrony Danych, Europejski Inspektorat Ochrony Danych, 2 parlamentarne komisje (w tym LIBE), naukowców PE, różnych posłów i posłanki, organizacje zajmujące się obroną praw dziecka i ochroną praw obywatelskich. Jej przedstawiciele pozostają jednak niewzruszeni. ““Komisja nie zamierza wycofać ani zmienić wniosku” – odpowiedziała niedawno komisarka UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson na pytanie europosła Moritza Körner”

źródła: https://www.heise.de/news/Chatkontrolle-Juristischer-Dienst-des-EU-Ministerrats-prognostiziert-Scheitern-8990510.html https://netzpolitik.org/2023/neues-rechtsgutachten-chatkontrolle-kommt-zunehmend-unter-druck/

#kontrolaczatu #kontrolachatu #kontrola_chatu