Państwa UE głosują za AI Act

Po trzech latach negocjacji państwa UE zagłosowały ostatecznie za AI Act. Nie jest to jednak znana z wiosennych ustaleń wersja, która miała zapewnić obywatelom i obywatelkom UE ochronę praw podstawowych – gdyż jej osłabienia domagali się lobbiści. Na rzecz wzmocnienia przywilejów dla biznesu działały Niemcy i Francja.

Rozporządzenie spotkało się z otwartą krytyką – zarówno ze względu na “nieprzejrzysty i chaotyczny” proces legislacyjny, jak i z powodu dania “zielonego światła” dla masowej inwigilacji. (EDRi)[https://edri.org/our-work/council-to-vote-on-eu-ai-act-whats-at-stake/] zwraca uwagę na “brak równowagi sił między instytucjami UE”, w wyniku którego wzięto pod uwagę przede wszystkich interesy biznesu i organów ścigania, zamiast obywatelek i obywateli. W podobnej tonacji wypowiadają się przedstawiciele organizacji (AlgorithmWatch)[https://algorithmwatch.org/de/pressemitteiling-tritt-die-ki-verordnung-jetzt-endlich-bald-in-kraft/], krytykującej “brak ochrony przed masowym nadzorem biometrycznym.” Koalicja (Reclaim Your Face)[https://reclaimyourface.eu/eu-ai-act-will-fail-commitment-to-ban-biometric-mass-surveillance/] zwraca uwagę, że w regulacji osłabiono mechanizmy mające chronić ludzi przed stosowaniem technologii “wstecznego rozpoznawania twarzy”.

Po głosowaniu w Radzie Parlament Europejski będzie teraz finalizować ostateczny tekst w swoich komisjach i na posiedzeniu plenarnym. Rozporządzenie prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze przed czerwcowymi wyborami do Europarlamentu, a w pełnej wersji – w przeciągu najbliższych 2 lat. Nadzieja pozostaje teraz w rękach poszczególnych państw członkowskich – prawo do masowej inwigilacji biometrycznej można jeszcze przystopować na szczeblu prawodawstwa krajowego.

źródło: https://netzpolitik.org/2024/eu-rat-ki-verordnung-erhaelt-gruenes-licht/

#AIAct #AI #eUE #prawo #inwigilacja